lt en

Navimax - palydovinė navigacinė įranga

D.U.K.

Navigatoriuje nėra garso?

Patikrinkite ar neįjungta FM funkcija, nes įjungus FM garsas girdimas tik per automobilinę garso sistemą Jūsų pasirinktomis bangomis.

Kiek laiko veikia pilnai įkrauto įrenginio baterija?

Baterija veikia apie 1,5 val. nepertraukiamu režimu.

Kas tai yra GPS ?

GPS - tai Globalinio Pozicijavimo Sistema (Global Positioning System = GPS). Tai yra didelio tikslumo palydovinė radionavigacinė sistema, suteikianti informaciją apie objektų padėtį erdvėje (3D), jų judėjimo greitį, kryptį ir įveiktą atstumą, atstumus iki pasirinktų taškų, apie tikslų vietos laiką duotu momentu, geografinius duotos vietovės saulėtekio/saulėlydžio laikus, mėnulio fazes. GPS veikia nepriklausomai nuo oro salygų, paros ar metų laiko, vienodai bet kokioje pasaulio vietoje.

Kaip GPS veikia?

GPS imtuvai priima radijo signalus iš trijų arba daugiau (net iki 12-os vienu metu) palydovų, ir pagal juos specialiais algoritmais apskaičiuoja imtuvo buvimo vietos koordinates bei kitus parametrus.

Kokią įtaką GPS veikimui turi perkūnija ir žaibai?

Žaibų poveikis gali pasireikšti įvairiais būdais. Pats didžiausias poveikis būna tada, kai žaibo iškrova įvyksta visai greta. Tokiais atvejais galimas net visiškas GPS imtuvo sugadinimas. Fiksuotų (stacionariai įrengtų, pvz. laivuose) imtuvų apsaugai labai rekomenduotina įrengti gerus žaibų iškroviklius. Kitas poveikis pasireiškia dideliais žaibų sukeliamų elektromagnetinių bangų trukdymais, kurie gali labai apsunkinti DGPS signalų priėmimą. Šių trukdymų sumažinimui naudojamos specialios mažatriukšmės "magnetinės kilpos" tipo priėmimo antenos. Signalų priėmimo iš GPS palydovų kokybei žaibavimas didelės įtakos neturi.

Ar galima GPS naudotis per lietų, šlapdribą ar sningant?

Lietus, šlapdriba ir sniegas (trasoje tarp imtuvo ir GPS palydovo) paprastai neturi juntamos įtakos priimamam GPS signalui. Tai gali rimčiau pasireikšti tik atliekant precizinius geodezinius - kartografinius matavimus. Kita vertus - sniegas ir ledas, susikaupę ant GPS imtuvo išorinės priėmimo antenos, gali gerokai pabloginti ar visai nutraukti palydovų signalų priėmimą.

Kas nutinka GPS palydovui sugedus ar pasibaigus jo resursams?

Palydovui išėjus iš rikiuotės, dalis GPS vartotojų gali tam tikrais laiko tarpais pajusti navigacijos sulėtėjimą ar net trumpalaikius jos nutrūkimus. Taip atsitinka dėl sutrikusios palydovų išsidėstymo simetrijos (geometrijos) ir sunkumų vienu metu priimti signalus iš daugelio arti horizonto esančių palydovų. Tai ypač gali pasijusti nustatant erdvines (3D) koordinates. Tokiais atvejais laikinus sutrikimus padeda pašalinti esantys orbitoje atsarginiai NAVSTAR palydovai.

Pas mane automobilyje navigatorius neranda GPS signalo, kas galėtų būti?

Pirmas dalykas dėl ko galėtų nerasti signalo, dėl automobilio stiklų. Jeigu stiklai tamsinti, tonuoti arba metalizuoti, tai didelė galimybė, kad signalo neaptinka dėl stiklų. Šiuo atveju vienintelė išeitis yra išorinės gps antenos.

Ar paleidžiami nauji palydovai didina GPS sistemos tikslumą?

Iš esmės - ne. Naujai paleidžiami NAVSTAR serijos palydovai skirti pakeisti senus, sugedusius ar jau pasibaigusių resursų palydovus.

Teko girdėti, kad GPS imtuvai nustato tiek dviejų (2D), tiek ir trijų (3D) dimensijų koordinates. Ar jos lygiavertės tikslumo požiūriu?

Tam, kad nustatyti 3D koordinates erdvėje (ilgumą, platumą ir aukštį virš jūros lygio), reikia priimti signalus mažiausiai iš keturių skirtingų palydovų vienu metu. Tais atvejais, kai imtuvas apskaičiuoja tik 2D koordinates (tik ilgumą ir platumą), vartotojas turi pats įvesti į imtuvą savo esamą aukštį virš jūros lygio. Jeigu dėl kažkokių priežasčių šis parametras bus įvestas neteisingai, o nustatomos yra tik 2D koordinatės - vietovės nustatymo rezultatai bus nevisai tikslūs. 2D koordinačių nustatymo paklaida paprastai maždaug 2-5 kartus viršija vertikalios dedamosios (t.y. aukščio) paklaidą. Pavyzdžiui, 10 metrų aukščio paklaida gali iššaukti iki 50 m paklaidą, horizontalių koordinačių nustatyme.

Ar galima naudoti GPS stiprių magnetinių laukų zonose?

Stiprūs magnetiniai laukai neturi pastebimos įtakos GPS priėmimui. Neigiamą įtaką paprastai sukelia tik elektromagnetinių laukų energija, generuojama kompiuterių ir kitų šaltinių. Ypač tai pasireiškia priiminėjant korekcinius DGPS signalus. Ar trukdymai tikrai pasireiškia, lengviausia nustatyti atitolinant GPS/DGPS priėmimo anteną nuo galimo trukdžių šaltinio (arba net laikinai pilnai juos išjungiant) ir tuo pat metu stebint GPS imtuvo parodymų pasikeitimus.

Kiek kainuoja GPS imtuvai?

Kainų diapazonas yra didžiulis. Paprasčiausi buitiniai GPS imtuvai kainuoja net mažiau nei 200 LT, kai tuo tarpu pačių, moderniausių ir sudėtingiausių precizinių geodezinių - kartografinių GPS imtuvų kaina gali viršyti net 400 LT. Dažniausiai aukšta kaina būna dėl integruotos didelio sudėtingumo ir galimybių vartotojo taikomosios programos.